• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
Nelson Road Garden
  • Recipes
  • Gardening
  • Lifestyle
  • Chickens
  • About
  • Contact
  • Subscribe
X
Nelson Road Garden
  • Recipes
  • Gardening
  • Lifestyle
  • Chickens
  • About
  • Contact
  • Subscribe
  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest
Nelson Road Garden

Nelson Road Garden

Country Living

  • Recipes
  • Gardening
  • Lifestyle
  • Chickens
  • About
  • Contact
  • Subscribe
  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest
Home » Blog » Chickens » Cost of Raising Chickens

Cost of Raising Chickens

August 24, 2022 · [email protected] Leave a Comment

Wondering what it costs to raise chickens? Here is a rough estimate of what you can expect from monthly to one-time expenses for six chickens.

One-time Expenses:

  • Purchasing the Chicks

For typical/common birds, chicks cost about $3 a piece. Barred rocks, Rhode Island reds, and Easter eggers are great options at this price.

  • Chicken Coop

Six chickens need a 90 square foot coop which on average cost about $400

  • Waterer

You can get one of the cheap 5-quart hanging waterers for $15 but you will have to refill it every day.

  • Feeder

A 10-pound hanging plastic feeder costs $30.

All of these items can range so much in price depending on what fits your budget. The items in this breakdown are ones that are the most affordable but don’t lack in functionality. You can spend much more than this if you want automatic feeders and waterers to make your daily chicken chores easier.

Monthly Expenses:

  • Feed

Chickens that live in a small yard go through feed quickly. For six chickens you should budget $75 a month for food. If your chickens can free range and forage, your feed bill will be significantly lower. My chickens have a few acres to feed off of and our feed bill for the month is $15. You can lower your feed bill by giving your chickens produce you have they may be starting to turn bad. Chickens love watermelon, tomatoes, grains like bread and chips. If you have bread or tortillas that are stale, give them to your chickens. This cuts back on food waste but helps your chicken feed bill.

  • Bedding

I like to use flake pine shavings. A bag costs about $6 and that lasts the month.

With the cost of chicken meat and egg prices on the consistent rise, having your own herd so you don’t have to worry about what the store prices are is such a wonderful asset to have. The upfront cost of chickens can be spendy, but once you get going and you can incubate your own eggs to make more chickens, and grow your own meat and eggs, the benefits begin to overcome the initial cost.

For the monthly expenses, you are looking at around $80 a month for six enclosure chickens.

Check out some of my other posts, like The Importance of a Quality Chicken Coop and How to Store Ranch Eggs and many others for helpful information for being a successful chicken owner.

Chickens

Previous Post: « Italian Ravioli
Next Post: Teriyaki Chicken Rice Bowls »

Reader Interactions

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Primary Sidebar

SUBSCRIBE

Click HERE to sign up for our FREE Newsletter!

Country Living Gallery

Copyright © 2025 · Nelson Road Garden · Privacy Policy